Porada odnośnie treningu

Jestem dość początkująca jeśli chodzi o siłownię, jak dotąd latami robiłam tylko kardio i choć kondycyjnie jest super, to wiadomka, byłam trochę skinny fat.
Mam pytanie odnośnie planu treningowego, ułożyłam go sobie sama (FBW), trenuje 3 razy w tyg, zapisuje progres i zwiększam serię i ciężar, dbam o poprawną technikę, jak na razie efekty pojawiły się bardzo szybko, ale pytanie czy taki plan treningowy, stworzony przez nowincjuszke ma w ogóle sens? Czy lepiej poradzić się PT i trenować wg planu ułożonego przez specjalistę. Na razie ciągle jestem na redu, bo chce bardzo mocno zjechać z tkanką tłuszczową. Potem zamierzam się stopniowo rzeźbić na 0 kcal, póki co jeszcze psychicznie nie dojrzałam do masy i zmiany rozmiaru.

Daj plan będzie łatwiej ocenić i coś w nim poprawić. Ogólnie jest kilka zasad co do FBW i układania planów. Ja np stosuje takie przy układaniu:

• Rozgrzewka: 5min cardio, 2-3min ćwiczenia FBW z małym bardzo obciążeniem po 1 serii

• Partie mięśniowe powinny być trenowane kolejno według wielkości, od największej do najmniejszej (nogi, mięśnie grzbietu/plecy, klatka piersiowa, barki/naramienne, tricepsy/trójgłowe, bicepsy/dwugłowe, brzuch).

– duże partie: nogi, plecy, klatka piersiowa, barki

– małe partie: triceps,biceps,brzuch

– duże partie: 4 serie, 8-12 (jak dochodze do 12 to potem duzo wiekszy ciezar i np 8 , i potem znow

– małe partie: 3 serie, 15-20 (i ta sama zasada progresowania)

• 3 razy w tygodniu

• dwa plany: A i B naprzemienie robimy

• jak już ćwiczysz pół roku przechodzę na 3 plany: A i B i C i też naprzemienie czyli wt, czw i niedziela

• 7 ćwiczeń na trening

• 2 dni przerwy/regeneracji miedzy treningami, jedna przerwa 3 dniowa (czyli np wt, czw i niedziela)

• w dniu treningu przed jem dużo węgli, mniej białka

• dużo białka po treningu do 48h, 2g x waga obecna ciała

a już bardziej szczegółowo

Rekompozycja (trening bardziej męczący, więcej powtórzeń i więcej kcal spalane, mały progres lub utrzymanie, mięśnie przy dużym załtuszeniu robia się albo stoja w miejscu lub tylko małe ubytki)

• ilość powtórzeń:

– duże partie: 4 serie, 8-12

– małe partie: 3 serie, 15-20

• Przerwy: 90-105s

Masa (mniej kalorii musimy spalać bo tylko na plusie przybędą mięśnie, progres ciały)

• ilość powtórzeń:

– duże partie: 4 serie, 8-10

– małe partie: 3 serie, 12-15

• Przerwy: 105-120s

A jaki to plan? Jakieś foto? jeśli nie chcesz trącić czasu to do profesjonalisty oraz jeśli masz mocne plany w stosunku co do formy. Chyba że chcesz się uczyć na błędach, dużo opcji.

Jeśli są efekty, które dają Ci satysfakcję to moim zdaniem nie ma co zmieniać.

Ten plan, którego nikt nie zna, prócz Ciebie, na pewno ma sens, bądź też nie ma. Chcesz to wrzuć i wtedy oceniać można. Acz jeśli masz progres to fajnie. Acz możesz skorzystać z gotowych planów, nawet wk sklep ma gotowca. Bądź też znaleźć na YouTube. A co do masy, nigdy nie będziesz Pudzianem, serio to tak nie działa aby bać się masy. Każdy by chciał tak zdobywać masę jak Ci się wydaje.

Jeśli ćwiczenia, które dobrałaś Tobie odpowiadają, widzisz progres siłowy i sylwetkowy, to nie widzę problemu. Jest dużo filmów z gotowymi planami FBW stricte dla kobiet. Oczywiście plan stworzony przez kogoś doświadczonego również dużo Ci da, natomiast według mnie zabawa i poszukiwanie wiedzy we własnym zakresie daje dużo więcej frajdy i motywacji, człowiek z każdym dniem uczy się czegoś nowego.

Jeżeli coś działa to po co zmieniać?